Základy správného dychání, jógy a relaxace v Solné jeskyni

Naučit se správně dýchat = naučit se dokonale ovládat svou mysl a tělo. Pomocí jednoduchých cviků toho můžete dosáhnout i vy.

Lekce je určená začátečníkům a středně pokročilým cvičencům
Lekce neobsahuje žádnou aerobní část.

Během celého života je dýchání nejčastěji opakovanou činností. Nádechem život začíná a výdechem naopak končí. A co je zarážející? Všichni si jsou sice vědomi toho, jak důležité dýchání je, ale i přesto jen málokdo dýchá opravdu správně.

Vědomé dýchání je technika korigující automatické dýchání. S jeho pomocí dokážete kontrolovat jak své tělo, tak také mysl. Dokáže vás během pár minut uklidnit, zkoncentrovat, zbavit nežádoucího stresu, nebo vás naopak rychle vybudit. Dalším neméně důležitým plusem je posílení dýchacích svalů na které je obyčejné posilování krátké.

Prostor nádechu do plic dělíme na podklíčkovou, hrudní a brániční (břišní) oblast. Podklíčkové dýchání je nejmělčí a protože vyžaduje nejmenší námahu svalů tak se nám stává že tímto úsporným dýcháním šidíme sami sebe. Hrudní dýchání používáme při zvýšené námaze a vyžaduje práci mezižeberních svalů které svým stažením aktivně rozpínají hrudník. Pokud se chceme zhluboka nadechnout použijeme právě nádech do této střední oblasti plic. Brániční dýchání probíhá ve spodní části plic tak, že se uvolněná a vyklenutá bránice stáhne, stlačí břišní orgány a uvolní prostor pro nadechnutí do hrotů plic. Plíce nemají svaly a vzduch nasávají díky podtlaku vytvářeného zvětšením prostoru. Pokud uvolníme břišní svaly tak můžeme cítit jak nám tlak bránice vyklenuje bříško. Plnohodnotný hluboký dech je nádech do všech těchto tří oblastí.
Výdech probíhá uvolněním hrudního koše a také aktivním stažením bříšních svalů kdy nám stlačené břišní orgány pomáhají přes uvolněnou bránici vytlačit co nejvíce vzduchu ze spodní části plic.

Cvičením hlubokého nádechu rozšiřujeme pozvolna kapacitu svých plic a také získáváme nad dechem větší kontrolu. Kontrolou dechu se nám podaří získávat pod kontrolu své emoce, zmírňovat ty negativní a vytvářet šťastné. Dobré emoce pak zlepšují naše zdraví… můžeme také říci že získáváme s každým hlubokým nádechem více prány, mnohem více než za stejný časový úsek dýcháním mělkým.

Cvičíme v ponožkách a v pohodlném oblečení. Lekce trvá 55 minut.

Na cvičení s Vámi se těší Ivana