Tabata v Solné jeskyni

Tabata = kardiovaskulární trénink, který prokazatelně zlepšuje výkonnost a fitness ve velmi krátkém čase. Cvičení se skládá z osmi 20 sekundových cviků prováděných na 100 %, proložených dobou odpočinku 10 sekund. Klíčem k efektivitě v Tabata cvičení se jeví krátké intervaly odpočinku mezi cviky.

Tabata zvyšuje nejen vaši kardio-respirační zdatnost, ale také svalovou sílu (záleží na výběru cviků, které si zvolíte a co chcete tréninkem rozvíjet).
Zajímavá jsou zjištění, že vytrvalostní cvičení tento efekt vůbec nezpůsobují a přesto je mnozí lidé považují za nejvíce účinné v otázkách zdraví i prevence. Snad nejdůležitější je informace, že vysoce intenzivní cvičení zvyšují kondici mnohem efektivněji než vytrvalostní cvičení. Abyste zaměstnali své tělo plnohodnotným tréninkem, musíte dát zabrat 3 typům svalových vláken, které se ve Vašem těle nacházejí.

Tabata nabízí rychlý způsob, jak se dostat do formy do pouhých čtyř minut vysokou intenzitou cvičení. Avšak varujeme, že je tento režim hodně vysilující. Tato tréninková metoda byla původně vyvinuta pro olympijské atlety, a i doktor Tabata hlásil, že oni si sáhli na dno svých sil. Takže tento styl tréninku není úplně vhodný pro začátečníka. Měl by ho vykonávat pouze někdo, kdo má solidní fyzickou zdatnost a dobrý zdravotní stav.

Jak probíhá lekce tabaty:

1. Rozehřátí s protažením svalstva

2. 20 sekund činnosti maximálního úsilí, pak 10 sekund doba odpočinku. 8 krát vykonáváme daný cvik, který se počítá jako jedno kolo. Pak je pauza a pokračuje se na další kolo. Celkově jsou 4 kola po 4 minutách.

3. Protažení svalstva

Cvičení je určené pro pokročilé, ženy i muže. Jedná se o fyzicky náročnou aktivitu.

Cvičíme v ponožkách a v pohodlném oblečení. Lekce trvá 55 minut.

Na cvičení s Vámi se těší Jirka